گزارشگران ، محمود محمودزاده با اشاره به شعار سال با عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» گفت: وزارت راه و شهرسازی در همه حوزه‌های فعالیت به ویژه حوزه مسکن در مسیر شعار سال ۱۴۰۰ حرکت کرده و انشاالله با توجه به سیاست‌گذاری سال نو تلاش می‌کنیم، بحث تولید مسکن را با سرعت بیشتری پیگیری کنیم.

وی با اشاره به اقدامات این وزارت‌خانه به منظور پیگیری مسأله تولید مسکن گفت: در تلاش هستیم با تفویض یک سری از اختیارات به استان‌ها بر اساس شیوه‌نامه طرح اقدام ملی مسکن، مسیر فعالیت بخش‌های مختلف نظیر تعاونی‌ها، بخش خصوصی، سازندگان حرفه‌ای و سایر فعالین ساخت و ساز  را در حوزه تولید مسکن فراهم کنیم.

* یکی از موانع اصلی تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ برطرف شد

محمودزاده، با اشاره به برداشته شدن یکی از مهمترین موانع تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ گفت: کمبود منابع مالی ساخت مسکن در قالب تسهیلات بانکی یکی از اساسی‌ترین موانع تولید واحدهای مسکونی بود که خوش‌بختانه این مسئله با هدایت ۳۶۰ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی بانکی در قالب بودجه ۱۴۰۰، زمینه ساخت ۱٫۲ میلیون مسکن را فراهم می‌کند.

وی در بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۱٫۴ میلیون واحد مسکونی برنامه مدون ایجاد کرده است، افزود: تامین زمین و مهیا کردن زیرساخت‌ها به منظور جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت راه و شهرسازی مهیا است و امیدواریم در سال جدید، با این اقدامات زمینه ساماندهی هرچه بهر بازار مسکن مهیا شود.

*آمادگی تامین زمین برای ساخت ۵ میلیون مسکن وجود دارد

معاون وزیر راه و شهرسازی، در بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی تا کنون کلنگ احداث بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را به زمین زده است، گفت: وزارت راه و شهرسازی به عنوانی دستگاه اجرایی آمادگی کامل دارد تا برنامه خود در حوزه ساخت مسکن را با همکاری سایر دستگاه‌های ذی‌ربط گسترش دهد.

محمودزاده، با اشاره به اینکه برنامه تامین زمین براس ساخت ۵ میلیون مسکن صورت گرفته است، گفت: در مسیر تحقق شعار سال حرکت می‌کنیم و کاملا آمادگی لازم را داریم تا زمینه جهش تولید مسکن را فراهم کنیم.