Tuesday, 13 April , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ - 2 رمضان 1442
شناسه خبر : 12441
  پرینتخانه » اسلایدر اصلی تاریخ انتشار : 18 فروردین 1400 - 17:28 |

واحدهای تولیدی به برکت اقدامات اخیر قوه‌قضائیه فعال شدند

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول، فعال شدن واحدهای تولیدی را به برکت فعالیت‌های قوه قضا عنوان کرد و افزود: فعالیت‌های علم محور و نوآورانه بالاخره جواب داد.
واحدهای تولیدی به برکت اقدامات اخیر قوه‌قضائیه فعال شدند

گزارشگران ، محمدآقا قوام در ارتباط زنده تلفنی با برنامه “رویداد” با بیان اینکه در سال ۲۰۲۱ سه و یک دهم درصد از سوی بانک جهانی، پیش بینی رشد اقتصادی اتفاق افتاده است، گفت: همزمان بانک مرکزی جمهوری اسلامی طی آخرین پیش بینی، رشد ۹ ماهه منتهی به آذر ۹۹ را ۲ و ۲ دهم درصد تخمین زده است.

وی با بیان اینکه این رقم با احتساب فروش نفت، برای دو ماه پیش بینی شده است، افزود: یکسری دلایل کلی در اقتصاد جهان نقش دارد و تقریبا شامل ایران هم می‌شود و لذا پیش بینی صندوق، قابل اتکا است ولی خروج یک کشور از رکود یعنی دوران سخت را پشت سر گذاشته و وارد دوران رشد مثبت شده‌ایم.

قوام بخشی از دلایل این روند را مربوط به دلایل جهانی دانست و بخشی دیگر را داخلی عنوان کرد و گفت: کشورهای جهان در سال ۲۰۲۱، رشد مثبتی خواهند داشت و صندوق نیز تا سه درصد دست به پیش بینی زده است.

وی همچنین از سایه افکندن کرونا بر اقتصاد همه کشورها سخن گفت و ادامه داد: کرونا با توجه به برنامه واکسیناسیون، دوران خود را سپری می‌کند و کشورها خواهند توانست با این وضعیت کنار آیند یا مقابله نمایند.
قوام در عین حال وضعیت برخی کشورها را دراماتیک توصیف کرد و افزود: برخی کشورها بطور ویژه دچار رکود یا افت شدید هستند.

این کارشناس مسائل پولی و مالی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با اعلام اینکه رشد منفی ایران و درجا زدن اقتصاد بدلیل تحریم‌های شدید نیز بوده و کرونا مضاف بر آن شده است، گفت: ما امروز با تحریم‌ها کنار آمده‌ایم و به تعبیری تحریم‌ها بی اثر شده است.

قوام افزود: ما راه دور زدن تحریم را فرا گرفته‌ایم و از دیگر سو اقتصاد خود را به لطف تحریم‌ها، به سوی اقتصاد مقاومتی پیش برده‌ایم.

وی گفت: چه بسا مسئله‌ای از نظر ما ناراحت کننده باشد ولی خیر ما در آن باشد و لذا این نگاه اقتصاد مقاومتی را ۴ سال پیش می‌داشتیم و به ظرفیت‌ها و امکانات داخلی باز می‌گشتیم.

قوام با اعلام اینکه باید فرض را بر این بگیریم که دشمنی زورگویان تا زمان حیات جمهوری اسلامی، ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: در آینده اتکای ایران به اقتصاد داخل خواهد بود و لذا اقتصاد داخلی به راه می‌افتد و همین مسئله سبب شده وارد فاز مثب اقتصادی باشیم.

وی افزود: در سال گذشته نزدیک به ۲هزار پروژه تعطیل شده را به راه انداختیم که به معنای تولید است و معاون وزارت صمت نیز اعلام داشته ۱۵۰۰ واحد تعطیل شده را مجددا راه اندازی نموده‌ایم.

قوام این روند را به برکت فعالیت‌های قوه قضا عنوان کرد و افزود: اتکا به اقتصاد داخلی رمز اقتصاد مقاومتی است؛ خاصه اقتصاد و فعالیت‌های علم محور و نوآورانه که بالاخره جواب داده است.

خبرنگار : آزاده خواجه‌نصیری
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.