Saturday, 26 September , 2020
امروز : شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹ - 9 صفر 1442
شناسه خبر : 4246
  پرینتخانه » اخبار بیمه تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲ | ارسال توسط :

۸شرکت بیمه‌ای درپاسخگویی به شکایات بیمه‌گزاران درسطح نامطلوب هستند

رئیس اداره رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی اظهار کرد که در سال ۱۳۹۸ کل شکایت‌های ثبت شده در سامانه رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی ۳۰۱۳ مورد بوده که ۲۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است.
۸شرکت بیمه‌ای درپاسخگویی به شکایات بیمه‌گزاران درسطح نامطلوب هستند

گزارشگران ، ابوالفضل دهقان زاده، گفت: شورایعالی بیمه درراستای اجرای ماده یک قانون تاسیس بیمه مرکزی، آیین نامه ای را تحت عنوان آیین نامه شماره ۷۱ مصوب کرده است.

به گفته وی، آیین نامه ۷۱ شورایعالی بیمه، جنبه حمایتی از حقوق بیمه گذاران را دارد و در فصل ۵ آیین نامه ۷۱، فرایند رسیدگی به شکایت های بیمه ای و وظیفه شرکت های بیمه در این خصوص شرح داده شده است.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی اذعان داشت که موسسات بیمه ای باید فرایند رسیدگی به شکایات بیمه ای را به صورت شفاف و روشن در تمام شعب خود اطلاع رسانی کنند، به گونه ای که امکان رسیدگی به شکایات در سطح تمام کشور برای بیمه گذاران فراهم باشد.

وی، بیان کرد که درآیین نامه شماره ۷۱ شورایعالی بیمه یک مدت زمان ۲۰ روزه برای رسیدگی به شکایات بیمه گذاران و زیان دیدگان در نظر گرفته شده واگربه هردلیلی در مدت زمان ۲۰ روزه  به شکایت رسیدگی نشد،موارد و مستندات را به بیمه مرکزی فرستاده و تقاضای رسیدگی کنند.

دهقان زاده، توضیح دادکه پس از بررسی های اولیه مشخص شده که بسیاری از شکایات ناوارد است و اگر هم در پرونده ای حق با شاکی باشد بیمه مرکزی با شرکت بیمه مکاتبه می کند.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی،بااشاره به نقص اطلاعاتی برخی از پرونده های شکایات، افزود: پس از اعلام مراتب از سوی بیمه مرکزی، شرکت بیمه گر در مدت یک هفته شکایت را بررسی کرده و پاسخ شکایت را به صورت مستدل ومستند جهت رسیدگی ارسال می کند.

دهقان زاده آمار ثبت شده شکایات نزد بیمه مرکزی در سه ماهه نخست سالجاری را ۷۳۱ مورد اعلام کرد و افزود: در سال ۱۳۹۸ کل شکایت های ثبت شده در سامانه رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی ۳۰۱۳ مورد بوده که ۲۱ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است.

وی، اعلام کرد که ۷۲ درصد از ۳۰۱۳ شکایت واصله به بیمه مرکزی مربوط به رشته بیمه اتومبیل بوده که ۵۰ درصد ثالث، ۱۶ درصد بدنه و ۶ درصد از آن مربوط به حوادث راننده بوده است.

وی ادامه داد که متوسط زمان پاسخگویی به شکایات از سوی صنعت بیمه در سال گذشته،۲۳ روز بوده که نسبت به سال قبل از آن ۵ روز بهبود پیدا کرده است.

دهقان زاد ملاک بررسی زمان پاسخگویی شرکت های بیمه به شکایات دو هفته ای است که در ماده ۲۸ آیین نامه ۷۱  آمده است و براساس آن عملکرد شرکت ها به سه دسته مطلوب( کمتر از ۲ هفته)، نسبتا مطلوب( بین ۲تا ۳ هفته) و نامطلوب ( ۲۱ روز به بالا) تقسیم بندی می شود.

وی بابیان اینکه شرکت های مناطق آزاد و صندوق بیمه تامین خسارت های بدنی از شکایت های کمی برخوردار هستند و شرکت های بیمه اتکایی هم شکایتی ندارند، افزود: در زمینه مدت زمان پاسخگویی، از مجموع ۲۸ شرکت بیمه، ۲۰ شرکت در سطح مطلوب و نسبتا مطلوب قرار دارند  و ۸ شرکت بیمه ای در سطح نامطلوب قرار دارند که دامنه آنها بالاتر از ۲۱ روز است.

|
به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.